Як відключити командний рядок і "Виконати" в Windows

Командний рядок і "Виконати" є досить потужними інструментами в Windows, а також в деяких випадках небезпечними в чужих руках. Якщо комп'ютер використовується не тільки вами, і на ньому створені інші користувачі - їм можна заборонити користуватися командним рядком і "Виконати".

Запустити командний рядок дуже просто, також варто натиснути клавіші Win + R і відкриється "Виконати". Причин для закриття доступу до даних інструментів дуже багато, і придумувати їх в цій статті ми не будемо, а краще опишемо як заборонити доступ до них.

Відключити командний рядок і "Виконати" за допомогою групових політик

Перший спосіб відключити дані інструменти - це скористатися груповими політиками. Але є одне "але" - в домашніх версіях Windows групових політик немає, і якщо у вас система домашня - перейдіть до наступного способу, описаного нижче.

Якщо запустити просто групові політики і зробити зміни - вони торкнутися і користувача під яким ви увійшли в систему. Але якщо ви хочете заборонити доступ до командного рядка і до "Виконати" іншим створеним користувачам на цьому комп'ютері - для початку потрібно створити оснащення в консолі Майкрософт. Тобто ви запускаєте через виконати mmc.exe, додаєте оснащення редактора групових політик для потрібного користувача і починаєте виставляти для нього правила життя 🙂

Створіть оснащення в консолі Майкрософт для користувачів групові політики яких ви хочете поміняти => запустіть цю оснастку => в лівій панелі виберіть "Конфігурація користувача" => Адміністративні шаблони => Система => з правого боку відкрийте параметр "Заборонити використання командного рядка"

Поставте галочку в полі "Включений" і натисніть на "ОК". Існує можливість відключити виконання сценаріїв в командному рядку. Вибравши з меню, що випадає "Так" - користувачі не зможуть запускати скрипти і командні файли.

Тепер потрібно заборонити доступ до "Виконати", заходимо в цій же оснащенні в "Конфігурація користувача" => Адміністративні шаблони => Меню "Пуск" і панель завдань => з правого боку відкриваємо "Видалити команду" Виконати "з меню" Пуск "

Поставте галочку в "Включено" та натисніть "ОК"

Все, тепер зайшовши під тим користувачам для якого ви внесли зміни ви не зможете запустити командний рядок і "Виконати", якщо ви спробуєте це зробити вам висвітить помилку.

Відключити командний рядок і "Виконати" за допомогою реєстру

Якщо у вас домашня версія Windows, то групові політики вам недоступні і доведеться вносити зміни в реєстрі. Для початку рекомендуємо зробити резервну копію реєстру, або зробити точку відновлення Windows.

Вам потрібно зайти в систему під користувачем для якого ви хочете зробити обмеження! У рядку пошуку введіть  regedit  і відкрийте редактор реєстру, або відкрийте "Виконати" за допомогою клавіш Win + R і введіть команду  regedit.

Перейдіть до наступного розділу HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Policies \ Microsoft \ Windows \ System

Тепер з правого боку потрібно створити новий параметр, натискаємо правою клавішею миші і вибираємо "Створити" => Параметр Dword (32 біта)

назвіть його DisableCMD

Відкрийте новий параметр подвійним клацанням миші і введіть значення 1, після чого натисніть "ОК".

Таким способом ми відключили командний рядок, залишилося відключити "Виконати", в тому ж редакторі реєстру переходимо по шляху HKEY_CURRENT_USER \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer

Якщо в Policies немає розділу Explorer - натисніть на Policies правою клавішею миші => Створити => Розділ => назвіть його Explorer. Потім зайдіть в розділ Explorer і з правого боку створіть параметр Dword (32 біта) (правою клавішею миші - створити) і назвіть його NoRun

Тепер відкрийте даний параметр і встановіть значення 1, після чого натисніть "ОК".

Тепер перезавантажте комп'ютер, ви повинні увійти під тим користувачем для якого ви ввели заборони і спробуйте запустити командний рядок або "Виконати". Щоб повернути по потребі цього користувачеві доступи - потрібно зайти в ті ж розділи і в параметрах замість 1 поставте 0.

На сьогодні все, якщо є доповнення або знаєте інші способи - пишіть коментарі! Удачі Вам 🙂