Що таке svchost.exe?

Якщо ви хоч раз заходили в диспетчер задач і відкривали вкладку процеси, то швидше за все у вас виникало питання: навіщо запущено так багато процесів svchost.exe і що вони роблять? У сьогоднішній статті розкриємо інформацію про процеси svchost.exe.

Так що ж це?

З опису Майкрософт: svchost.exe це загальна назва головного процесу для служб, що запускаються з динамічно підключаються бібліотек.

Якийсь час назад Майкрософт запустив переміщення всієї функціональності від внутрішніх служб Windows в DLL файли, замість exe файлів. З точки зору програмування - це має сенс для багаторазового використання, але є і проблема - ви не можете запускати dll файли безпосередньо з Windows, вони повинні бути завантажені з запущеною виконуваної програми exe. Тому народився svchost.exe процес.

Навіщо так багато процесів svchost.exe?

Якщо ви коли-то заходили в служби Windows, то напевно бачили який їх там великий список. Уявіть на секунду, якби кожна служба була запущена окремим svchost.exe, скільки б цих файлів було б? Система швидше за все б лягла відразу.

У процесах кожен svchost.exe відповідає за групу пов'язаних служб. Наприклад один примірник svchost.exe запускає три служби пов'язані з брандмауером, другий примірник svchost.exe - виконує служби пов'язані з призначеним для користувача інтерфейсом, і т.д.

  Що ви можете з ними зробити:

Ви можете зайти в служби і відключити непотрібні. Якщо ви помітили навантаження на процесор одним з svchost.exe - можна спробувати перезапустити цей процес.

Можна також дізнатися які служби працюють на певному svchost.exe:

1.Запускаем диспетчер задач (один із способів запуску Ctrl + Shift + Esc) і у вкладці "Процеси" натисніть "Відображати процеси всіх користувачів";

У Windows 8 і 10 після відкриття диспетчера задач перейдіть у вкладку "Подробности"

2.Натисніть на будь-який процес svchost.exe правою клавішею миші та виберіть "Перейти до служб"

3.В цій вкладці будуть виділені всі служби запущені цим процесом.

Подивитися з командного рядка які служби ховаються за svchost.exe

Відкрийте командний рядок (один із способів працює у всіх версіях Windows - в рядку пошуку введіть cmd і натисніть Enter);

введіть команду  tasklist / SVC  і натисніть Enter, в списку ви побачите всі запущені процеси і що під ними ховається. Навпроти кожного svchost.exe ви побачите служби працюють через цей процес.

Подивитися які служби ховаються за svchost.exe за допомогою Process Explorer

Щоб більш детально побачити які служби ховаються за певним svchost.exe - встановіть собі Process Explorer від Microsoft. Наводячи мишей на певний процес - ви побачите список всіх служб.

Також ви можете відкрити потрібний процес svchost.exe подвійним клацанням лівої кнопки миші => перейдіть у вкладку "Services" і ви побачите всі запущені служби, також натискаючи на будь-яку службу - внизу ви побачите її опис, і зможете вимкнути або перезапустити.

відключення служб

У диспетчері завдань, коли ви переходите на вкладку "Служби" - ви можете натиснути на будь-яку правою клавішею і вибрати "Зупинити службу", або можна натиснути і вибрати "Запустити службу". Також через Process Explorer ви можете відключити будь-яку службу, як описувалося вище.

Щоб побачити всі служби з повним їх описом, відключити непотрібні і включити потрібні - в рядку пошуку введіть  services.msc  і натисніть Enter (або натисніть клавіші Win + R => у вікні введіть команду  services.msc  і натисніть "ОК")

На будь-яку службу, яку ви хочете відключити, натисніть правою клавішею миші та виберіть "Властивості" (або відкрийте службу подвійним клацанням лівою клавішею миші).

Навпаки тип запуску виберіть "Відключено" і нижче натисніть "Зупинити", після чого "Застосувати" і "ОК"

Чи може процес бути вірусом?

У тому ж диспетчері завдань натисніть на процес викликає підозру правою клавішею миші та виберіть "Властивості", якщо він знаходиться в папці Windows \ System32 - швидше за все це не вірус.

Але все ж, якщо ваш комп'ютер почав сильно гальмувати, з'являється безліч непотрібних додатків і реклами, то бажано перевірити систему на віруси, якою б хвалений антивірус у вас не стояло. Не раз чув "у мене класний антивірус, я їм багато разів сканував і нічого, вірусів у мене немає", то дурниця, що незрозумілі програми з'явилися, все тупить і багато реклами ... Перевірити систему на віруси - зайвим не буде! Запустіть пару утиліт зі статті як зробити браузер знову швидким, а також наостанок спробуйте сканувати утилітою zemana.

На сьогодні все, якщо є доповнення - пишіть коментарі! Удачі Вам 🙂