Диск використовує GPT або MBR? І як перетворювати їх один в одного.

Windows і інші операційні системи можуть використовувати головний завантажувальний запис MBR, або новішу таблицю розділу GUID (GPT). У сьогоднішній статті ми розглянемо як подивитися, що використовується для вашого диска і як конвертувати MBR в GPT, і назад.

Якщо коротко, то MBR і GPT просто різні способи зберігання таблиці розділів на диску. GPT більш сучасний і потрібно для завантаження системи Windows в режимі UEFI. MBR потрібно для завантаження старих систем Windows в режимі BIOS, хоча 64-х розрядні версії Windows 7 можуть також завантажитися в режимі UEFI. В MBR можна створювати розділи до 2ТБ, в GPT до 256ТБ. В MBR можна створити до 4 розділів, в GBR можна створити до 128 основних розділів.

Перевірити диск є MBR або GPT

За допомогою управління дисками:

Відкрийте управління дисками: в рядку пошуку або в меню виконати (виконати викликається клавішами Win + R) введіть команду   diskmgmt.msc  і натисніть клавішу Enter.

На диск, який ви хочете перевірити, натисніть правою клавішею миші => в контекстному меню виберіть "Властивості".

Перейдіть у вкладку "Тома", навпроти "Стиль розділу" написано використовується GPT або MBR.

Використовуючи командний рядок:

Відкрийте командний рядок: один із способів працюють у всіх версіях Windows - в рядку пошуку введіть  cmd  натисніть правою клавішею миші на знайденому результаті і виберіть "Запустити від імені адміністратора".

Введіть команду  diskpart  і натисніть клавішу Enter, потім введіть команду  list disk  і знову натисніть Enter.

Ви побачите всі підключені диски, і якщо в стовпчику GPT буде стояти зірочка * - значить даний диск GPT, немає зірочки - MBR. На малюнку "Диск 0" GPT, а "Диск 1" MBR.

У диспетчері пристроїв.

1. У рядку пошуку або в меню виконати (виконати викликається клавішами Win + R) введіть команду  devmgmt.msc  і натисніть клавішу Enter.

2. Відкрийте носії пам'яті, після чого натисніть подвійним клацанням лівої кнопки миші на той диск, який ви хочете перевірити.

3.  Перейдіть у вкладку "Тома", натисніть лівою клавішею миші на "Заповнити".

4.  Навпаки стиль розділу ви побачите MBR або GPT.

У PowerShell

1. Відкрийте PowerShell: в рядку пошуку напишіть PowerShell і виберіть його зі знайдених результатів.

2. Введіть команду  Get-Disk  і натисніть клавішу Enter. У колонці Partition Style написано навпроти кожного диска MBR або GPT.

Як перетворити MBR в GPT і навпаки GPT в MBR.

Перед перетворенням рекомендується зробити резервну копію даних, що зберігаються на диску. Сама процедура затирає повністю диск, з цього якщо ви хочете зберегти інформацію на ньому - зробіть резервну копію! В принципі є програмне забезпечення, яке обіцяє зробити перетворення без втрати даних, але ми опишемо офіційні способи підтримувані Майкрософт і в них без затирання даних не обійтися.

Після створення резервної копії приступаємо до перетворення диска з GPT в MBR, або навпаки. Якщо ви перетворювати додатковий диск - ви можете зробити дану процедуру в Windows, якщо ж у вашому комп'ютері тільки один жорсткий диск і ви хочете його перетворити - потрібно завантажити комп'ютер з будь-якого Live CD, або використовуючи інсталяційний диск (або диск відновлення) і запустивши командний рядок .

Перетворення GPT в MBR за допомогою Управління дисками:

Ще раз нагадаю, що під час перетворення - буде затерта вся інформація на диску!

Відкрийте "Управління дисками" і вилучили всі томи з того диска, який хочете перетворити. Дуже важливо не переплутати диски, щоб не вийшло, що ви почистили диск з потрібною інформацією. Тобто натискаємо на кожен том (диска який ви збираєтеся перетворити) правою клавішею миші і вибираємо "Видалити Том"

Коли ви видалите всі томи з диска - натисніть на диск правою клавішею миші та виберіть "Перетворити в GPT-диск" або "Перетворити в MBR-диск". Після перетворення ви зможете за допомогою правої кнопки миші створити на диску нові томи.

Перетворити MBR в GPT за допомогою командного рядка

При перетворенні буде видалена вся інформація з диска, якщо дані на ньому вам потрібні - скопіюйте їх на інший диск.

Відкрийте командний рядок від імені адміністратора (процедура описана вище) => введіть команду  diskpart  і натисніть клавішу Enter, потім введіть команду  list disk  і знову натисніть Enter.

У списку ви побачите номери дисків, їх розміри і MBR вони або GPT. За допомогою команди  select disk $   виберіть диск, який потрібно перетворити (замість  вставте номер диска, який потрібно перетворити, наприклад  select disk 1  і натисніть Enter). Якщо ви впевнені на 100%, що вибрали правильний диск для перетворення - введіть команду  clean  і натисніть Enter.

Якщо вам потрібно перетворити диск з MBR в GPT - введіть команду  convert gpt  і натисніть Enter. Якщо вам потрібно перетворити диск з GPT в MBR - введіть команду  convert mbr  і натисніть Enter.

Все, даних способів перетворити GPT в MBR і назад - вам повинно вистачити. Якщо є доповнення - пишіть коментарі! Удачі Вам 🙂