Управління дисками в Windows

Управління дисками в Windows є однією з найважливіших функцій, з самого початку життя комп'ютера потрібно розбити диск на два, а то і три розділи, для зберігання потрібної інформації. І якщо, ви на початку щось зробили не так, то в майбутньому може виникнути потреба розширити якийсь розділ, захочеться змінити букву розділу або створити ще один. Так, найпростіше створювати розділи на новому комп'ютері під час установки Windows, але не завжди все можна розрахувати. Є купа програм для роботи з жорстким диском, але їх потрібно встановити, знайти безкоштовну і розібратися в функціоналі, а можна спробувати стандартну можливість управління дисками, в ній дуже непоганий функціонал:

1) Як відкрити Управління дисками;

2) стиснених диск;

3) Створення розділу (які типи томів бувають, їх опис, який кластер вибрати);

4) Змінити букву диска;

5) Форматувати розділ;

6) Видалити диск;

7) Розширити диск;

8) Перетворити диск в MBR і GPT;

9) Створення віртуального жорсткого диска;

Даний функціонал може бути урізаний в домашніх версіях Windows .

Тепер розберемо кожен пункт більш докладно, почнемо з першого пункту "Як відкрити Управління дисками" :

1) Найпростіший спосіб - натискаємо клавіші Win + R

відкрити управління дисками

у вікні вводимо  diskmgmt.msc,  після натискання ОК  відкриється Управління дисками

відкрити управління дисками

2) Зайти в пуск => виконати (рядок знайти в Windows 7 і вище) => прописати  diskmgmt.msc =>  натиснути Enter

відкрити управління дисками

 3) Натискаємо на Мій Комп'ютер (Windows 7 і вище просто Комп'ютер ) правою клавішею миші => в меню вибираємо Управління

відкрити управління дисками

заходимо в Управління дисками

відкрити управління дисками

є і четвертий спосіб - через панель управління, і в Windows 8.1 можна натиснути просто на пуск правою клавішею миші і вибрати Управління дисками

Тепер розглянемо другий пункт Стиснути диск :

Перед тим як проводити стиснення диска - рекомендується його дефрагментировать (дана дія не є обов'язковим, але дозволить стиснути більше місця)

 Натискаємо Win + R  вводимо  dfrgui.exe  (якщо у вас Windows XP то  dfrg.msc ) => проводимо дефрагментацію потрібного томи (може зайняти тривалий час)

Дефрагментація перед стисненням томи

Після дефрагментації починаємо стиснення диска:

1.Заходім в Управління дисками  (пуск =>  diskmgmt.msc );

2. На диск який ви хочете стиснути - натискаємо правою клавішею миші => Стиснути том (на моєму прикладі буде стиснення диска С)

як стиснути тому

3. Спочатку потрібно буде трохи почекати, поки пройде Запит місця для стиснення  (у мене дана дія виконувалося дві хвилини)

стиснути тому

4. У вікні ви побачите:

Загальний розмір до стиснення - повний обсяг вашого диска;

Доступне для стиснення простір - вільне місце яке можна стиснути;

Зазначте обсяг для стискання - тут ми прописуємо скільки хочемо стиснути місця, я прописав 10000Мб;

Загальний розмір після стиснення - скільки залишиться місця на диску, який ви стискаєте після стиснення.

прописуємо скільки потрібно стиснути і натискаємо Стиснути

Стискання тому

Пройде не більше хвилини і диск який ви стискали - стане менше, з'явитися не розподіл простір

Стискання тому

із стисненням розібралися, продовжимо 🙂

Скористаємося тим, що з'явилася не розмічене простір і перейдемо до пункту Створити розділ:

1.  Заходимо в  Управління дисками  (пуск =>  diskmgmt.msc );

2. В управлінні дисками ви бачите нерозподіленого місце, ось його і будемо використовувати для створення нового томи. Натискаємо на нерозподілений  правою клавішею миші, вибираємо Створити простий том

Як створити розділ

Маленький відступ, для тих хто задався питанням "Чому саме створити простий том" і що означають інші типи томів:

- Простий тому  може складатися з вільного простору одного диска;

- Складений том  створюється з вільного простору декількох (до 32) дисків. Дані спочатку зберігаються на один диск, а в міру заповнення переходять на інший. Цей том можна розширити за рахунок додаткових дисків, але його не можна дзеркально дублювати;

- чергуються тому  створюється з вільного простору декількох дисків, але дані записи не послідовно, а рівномірно розподіляються по всіх дисках, щоб забезпечити максимальну швидкість доступу до даних;

- Дзеркальний том  запис одних даних йде відразу на два диска, вони дублюють один одного. Завдяки даній функції - якщо один диск виходить з ладу, система продовжує бачити дані так як вони залишилися не зворушеним на іншому диску. Система його бачить як один диск, і швидкість запису на нього трохи нижче, так як запис йде відразу на два диска.

- Raid 5  дублює дані відразу на кілька дисків, створення даного тому можливо на серверних версіях Windows.

Створення даних томів підтримують не всі операційні системи, і для їх створення диски повинні бути динамічними, плюс їх повинно бути як мінімум два. Якщо ви відразу задалися питанням, що таке динамічні диски, відповідь не буду сильно розписувати:

Є два види дисків - основний і динамічний, основний (ще називають базовим) - використовується для роботи з операційними системами. Динамічні мають ряд переваг перед основними, можливо створювати відмовостійкі томи (як говорилося вище), можливість вносити зміни без перезавантаження комп'ютера. І інші дрібниці про які ви можете прочитати на сайті Microsoft.

3 . Будемо й надалі розвивати простого томи: після другого пункту з'явитися майстер простого томи, тут нічого важливого не написано, з цього просто натискаємо Далі

створити тому

4.  Тепер потрібно визначитися з розміром томи, в поле максимальний розмір - ви бачите скільки всього є для нового томи, в поле мінімальний розмір розділу -  мінімум який ви можете дозволити для створення розділу. Розмір простого томи -  за замовчуванням прописано все не розмічене місце, які ми можемо задіяти для створення розділу, записуємо потрібний вам обсяг або залишаємо за замовчуванням. натискаємо Далі

створити тому

5. Вибираємо зі списку букву для диска, і натискаємо Далі. Букву диска завжди можна змінити (зміни букви диска розглянемо пізніше)

створити тому

6. Визначаємося з параметрами і натискаємо Далі

- файлова система:  NTFS за замовчуванням - сама ходова в наш час файлова система, дозволяє створення розділів обсягом до 16Тб. FAT32 - файлова система 90-х, була популярною довгий час, мала багато обмежень, одне з них, що дана файлова система не може керувати файлами розміром більше 4 Гб, ще один недолік - створення розділів в FAT32 можливо не більше 32Гб. Плюс FAT32 не підтримує довгі імена файлів, максимуму 256 символів. NTFS більш стабільна файлова система, що підтримує шифрування.

Розмір кластера:  від розміру кластера залежить швидкість запису, якщо ви збираєтеся на ньому зберігати одні фільми, то краще вибирати 32кб і більше. Якщо на даному розділі будуть зберігатися різні дані-краще залишити за замовчуванням. Якщо ви вибираєте розмір кластера 4096, а під час роботи з розділом будете на нього копіювати дані по 1байт, то кожен такий файл на розділі буде займати 4096 байт.

- Мітка тому:  звичайна назва розділу, то назва яке буде відображатися в провіднику

Я залишаю все за замовчуванням, міняю тільки мітку тому і натискаю  Далі.  Якщо зняти галочку з Швидке форматування   то форматування буде повне, більш ретельне. Повне форматування рекомендується вибирати коли хочеться затерти дані безповоротно, але воно займає на багато більше часу.

створити тому

7.  В останньому віконці перелік всього, що ми вибирали, якщо ви з усім згодні - натискаємо Готово,  немає - натискаємо Назад і міняємо на потрібне

створити тому

Після натискання Готово в Управлінні дисками з'явився ще один том, який ми створили в даному пункті

створити тому

Переходимо до четвертого пункту Зміна літери диска:

1.   Заходимо в Управління дисками (пуск = diskmgmt.msc );

2.  На розділ, в якому ви хочете змінити букву, натискаємо правою клавішею миші і вибираємо Змінити букву диска

Змінити букву диска

3.  У вікні натискаємо Змінити

Змінити букву диска

4.  Вибираємо зі списку потрібну вам букву, і натискаємо ОК

змінити букву диска

5.  З'явиться віконце попередження, що деякі програми використовують цю букву диска можуть перестати працювати. Поясню: якщо ви встановили якісь програми або гри на розділ, то після зміни букви розділу вони можуть перестати працювати, адже при установці програми дані записуються в папку, реєстр і інші системні папки. Деякі програми ставляться тільки в папку, і їм не страшна навіть перевстановлення Windows, вони будуть працювати без різниці на якому диску (їх називають портативними), а інші після зміни букви- можливо доведеться перевстановити.

змінити букву диска

Після підтвердження в Управлінні дисками зміниться буква розділу.

Змінити букву диска

Переходимо до п'ятого пункту Форматування:

Форматування - полягає в створенні структур доступу до даних, наприклад: структур файлової системи. Під час форматування всі дані розділу губляться! Якщо форматування було швидким, то їх ще можна відновити різними програмами, якщо пройшло повне форматування - це буде зробити дуже складно.

1 спосіб. У тому ж управлінні дисками натискаємо на розділ правою клавішею миші => форматувати

форматування

у вікні називаємо розділ (мітка тому), вибираємо файлову систему, розмір кластера і спосіб форматування, натискаємо ОК. 

форматування

Підтверджуємо, що ви не проти того, що пропадуть всі дані з вибраного томи - натискаємо ОК

форматування

Чекаємо пару хвилин, після форматування на нашому диску буде написано Виправлений 

форматування

2 спосіб. Заходимо в Мій комп'ютер (в Windows 7 і вище в Комп'ютер) => натискаємо на диск який ви хочете відформатувати правою клавішею миші => форматувати => вибираємо потрібне (описував в попередньому способі) => натискаємо ОК

форматування

Переходимо до шостого пункту Видалити диск:

Тільки не потрібно видаляти те Зарезервовано системою - на ньому зберігаються потрібний файли для завантаження операційної системи Windows, і після його видалення вам доведеться встановлювати заново Windows 🙂, або гратися з Live CD ...

1.  Заходимо в Управління дисками (пуск =>  diskmgmt.msc );

2. На розділ який потрібно видалити - натискаємо правою клавішею миші => видалити тому

видалити тому

вас попередять, про те, що всі дані з томи будуть знищені, якщо ви згодні - тисніть Так

Original text


видалити диск

в управлінні дисками, у нас з'явилася не розподілене місце таким же розміром як був тому.

видалити тому

Переходимо до сьомого пункту Розширити диск:

Щоб робити розширення томи за допомогою стандартного Управління дисками потрібно, щоб відразу після расширяемого диска було розподілене місце! Якщо ви хочете розширити тому, але після нього йде розділ, а потім тільки не розмічене місце - саме "розширити том" в меню буде неактивним! З цього вам доведеться або видаляти наступний за розширюваним тому (втративши всі дані) або скористайтеся безкоштовною утилітою, яка розширить ваш диск за рахунок іншого диска, не втрачаючи дані при цьому.

Будемо розширювати диск С, у нас після нього їсти не розмічене простір.

1.  Заходимо в Управління дисками (пуск =>  diskmgmt.msc );

2. Натискаємо на диск С правою клавішею миші => Розширити тому

розширити диск

3.  З'явитися майстер розширення томи, тут нічого цікавого не написано, просто натискаємо Далі. Нам потрібно визначитися скільки з НЕ розміченій області ви хочете залишити, і скільки додати до диска С.

Загальний розмір тому -  скільки всього місця на диску С;

 Максимальна доступне простір -   скільки всього дискового простору можна взяти для розширення;

Виберіть розмір виділяється простору -  вписуємо на скільки ви хочете розширити диск С.

розширити диск

4.  Після натискання кнопки Далі  нам запропонує перевірити ще раз внесені дані, якщо ви не передумали - натискаємо Готово

розширити диск

Через частки секунди диск С буде розширено. Нічого складного 🙂

Переходимо до восьмого пункту  Перетворити диск в MBR і GPT:

Для справки-  MBR  диск видно будь-якого комп'ютера, просто в ньому є несуттєві обмеження:

  • ви можете створювати тільки чотири основні розділи;
  • максимальний розмір тому 2.2 терабайта.

Погодьтеся, всього 2 терабайта, як можна так "мало"? 🙂 І лише чотири розділу, жах просто ... Частина нових ноутбуків використовують структуру  GPT  на яких можна створювати 128 розділів, і розмір кожного може бути до мільярда терабайт (в теорії до 9.4 ЗБ). Всього-то мільярд терабайт, трохи фільмів накачати для відпочинку :).

Дане перетворення можливо тільки на додатковому диску, вибравши дану дію на основному ви втратите всю інформацію! З цього проводити перетворення диска з  MBR в GPT я буду на віртуальному диску,  натискаємо на диск правою клавішею миші і вибираємося Перетворити в GPT - диск

Перетворити диск в MBR і GPT

чекаємо пару хвилин (залежить від розміру диска який ви перетворювати) і дивимося на результат. Щоб зробити таку дію з основним диском - потрібні спеціальні програми, завантаження з Live CD і повний пофігізм до того, що всі дані з диска пропадуть ...

Переходимо до дев'ятого пункту  Створення віртуального жорсткого диска:

Використовувати віртуальний жорсткий диск можна по різному, він з легкістю створюється і так же легко демонтується (відключається), на нього можна поставити другу операційну систему і проводити потрібні тестування, а коли набридне відключити і перенести на інший комп'ютер.

1.  Для створення віртуального жорсткого диска - заходимо в управління дисками (  Win + R  в вікні вводимо  diskmgmt.msc )

2. Вибираємо Дія => Створити віртуальний жорсткий диск

Створити віртуальний жорсткий диск

зверніть увагу, що в меню є Приєднати віртуальний жорсткий диск , як ви вже зрозуміли ви можете монтувати віртуальний жорсткий диск який був використаний раніше, або на іншому комп'ютері.

3.  Тут потрібно прописати розмір створюваного віртуального диска, і визначитися буде він у вас динамічний або фіксований

Динамічний - в міру заповнення диска він може розширюватися за рахунок реального диска на якому він знаходиться, але якщо ви дані видаліть - він назад вже не зменшиться.

Фіксований - ви спочатку задаєте розмір диска який не збільшується, ви знаєте, що у вас є певний обсяг і якщо він закінчився - потрібно видаляти зайве.

Створити віртуальний жорсткий диск

Вибираємо Огляд  і придумуємо йому місце знаходження, прописуємо йому ім'я.

Створити віртуальний жорсткий диск

Вписуємо Розмір віртуального жорсткого диска і натискаємо ОК. Ви ж уже зрозуміли, що створений віртуальний диск буде знаходитися на тому диску де ви виберете, з мого прикладу він буде на диску D: \, якщо я виберу фіксований розмір, то буду знати, що він займає не більше визначеного йому місця, а якщо динамічний то потрібно буде заглядати, щоб він не з'їв все вільне місце диска D: \.

Створити віртуальний жорсткий диск

Після того як віртуальний диск створений (Диск 1 на нашому прикладі) потрібно його Ініціалізувати (натискаємо на що з'явився диск правою клавішею миші => вибираємо  Ініціалізувати диск )

Створити віртуальний жорсткий диск

Вам запропонує визначитися з вибором таблиці MBR або GPT (якщо у вас диск менше 2Тб краще вибрати MBR), натискаємо ОК

Створити віртуальний жорсткий диск

Тепер віртуальний диск стане як звичайний, на ньому ви зможете створювати томи і проводити ті ж дії, що і на звичайному диску.

Як я вже говорив на початку статті - є багато утиліт для роботи з жорстким диском, але стандартне Управління дисками  дозволяє проводити багато дій. Можна було написати ще купу теорії, але я суджу по собі, сам не любитель читати енциклопедію, все повинно бути коротко, а я і так затягнув ... Якщо є питання - пишіть коментарі! Удачі вам 🙂

Читайте також: Як увійти в BIOS і вибрати завантаження з флешки;

Як видалити cookie Chrome, Firefox, Opera і IE;

Як почистити клавіатуру і підтримувати її чистоту