Швидкий запуск в Windows 10

Функція швидкого запуску в Windows 10 працює аналогічно гібридному сплячому режиму попередніх версій Windows. Відбувається збереження стану операційної системи в файл глибокого сну, завдяки цьому процес завантаження операційної системи відбувається швидше, заощаджуючи час кожен раз при включенні комп'ютера.

Швидкий запуск за замовчуванням включений в чистій установці Windows, тобто він працює на більшості комп'ютерів. У цій функції є як плюси, так і мінуси і в сьогоднішній статті розглянемо їх докладніше.

Як працює швидкий запуск

При виключенні комп'ютера з включеним швидким запуском, Windows закриває всі програми і виходить з усіх користувачів. Комп'ютер перебуває в стані схожому ніби він тільки завантажився: немає користувачів увійшли в систему і запущених програм, але ядро ​​Windows завантажено і сеанс системи працює. Windows попереджає драйвера пристроїв, які підтримують його, щоб підготуватися до сплячки => зберігає поточний стан системи в файл глибокого сну, і вимикає комп'ютер.

Після цього при включенні комп'ютера Windows не потрібно перезавантажувати ядро, драйвера і стан системи. Замість цього він оновлює операційну пам'ять з зображення файлу сплячого режиму і показує вам екран входу в систему. Даний методом ви істотно скорочуєте час завантаження.

Швидкий запуск відрізняється від сплячого режиму, адже переводячи комп'ютер в сон - система запам'ятовує відкриті програми, папки і т.д. А в швидкої завантаженні відкривається свіжа операційна система, без зайвих процесів.

Чому можна відключити швидкий запуск

У швидкій завантаженні є свої недоліки:

  • коли швидкий запуск включений ваш комп'ютер не вимикається повністю;
  • швидкий запуск може заважати шифрування образів дисків;
  • деякі пристрої не підтримують сплячий режим, і також робота швидкого запуску може бути з помилками;
  • при виключенні комп'ютера з включеним швидким запуском - Windows блокує жорсткий диск. Якщо на вашому комп'ютері дві операційні системи - ви не можете отримати доступ до жорсткого диска з іншої операційної системи. А якщо ви все таки завантажити з іншої операційної системи і проведете якісь зміни на жорсткому диску - це може привести до пошкодження. Якщо у вас встановлено дві системи - рекомендовано не використовувати сплячий режим і швидкий запуск;
  • деякі версії BIOS / UEFI не працюють коректно зі сплячим режимом. Тобто при включенні ви не зможете зайти в BIOS / UEFI на деяких комп'ютерах, якщо у вас включений швидкий запуск. Звичайно можна натиснути перезавантаження і зайти в BIOS / UEFI.

Хоча у багатьох користувачів проблем з швидким запуском не виникає і якщо ви в їх числі - можна залишити все як є.

Як включити або відключити швидкий запуск

Відкрийте "Електроживлення": один із способів - в рядку пошуку або в меню "Виконати" (виконати викликається клавішами Win + R) введіть команду  powercfg.cpl  і натисніть клавішу Enter.

У вікні, натисніть на "Дія кнопки живлення".

Натисніть на "Зміна параметрів, які зараз недоступні".

В "Параметри завершення роботи" ви зможете включити або відключити швидкий запуск. Якщо вам потрібно відключити швидкий запуск - зніміть галочку з "Включити швидкий запуск", якщо включити - поставте галочку, після вибору потрібного натисніть на "Зберегти зміни".

Якщо ви не бачите цієї опції - значить на вашому комп'ютері не включений сплячий режим. У цьому випадки у вікні буде тільки сплячий режим і блокування. Найшвидший спосіб включення сплячого режиму - натиснути на пуск правою клавішею миші => у вікні вибрати "командний рядок" адміністратор "і в наступному вікні ввести команду  powercfg / hibernate on

Після включення сплячого режиму - виконайте інструкцію вище і в системних параметрах електроживлення ви побачите включення швидкого запуску.

Зменшити розмір файлу гібернації, якщо ви використовуєте тільки швидкий запуск

Якщо ви не використовуєте опцію сплячого режиму, але користуєтеся швидким запуском - можна зменшити розмір файлу гібернації, який може бути кілька гігабайт в розмірі. За замовчуванням файл займає приблизно 75% від встановленої оперативної пам'яті. Це не погано коли у вас жорсткий диск великих розмірів, але якщо ви працюєте з обмеженим простором, то даний файл можна трохи зменшити. Даним способом ви зможете зменшити близько половини повного розміру. Щоб змінити розмір файлу сплячого режиму (за замовчуванням знаходиться C: \ hiberfile.sys) - натисніть на пуск правою клавішею миші та виберіть "командний рядок (адміністратор)" => щоб зменшити розмір файлу запустіть команду  powercfg / h / type reduced,  щоб повернути файлу його повний розмір - запустіть команду  powercfg / h / type full.

На сьогодні все, за допомогою цих інструкцій ви зможете включити або відключити швидкі запуск Windows, а також керувати розміром файлу гібернації. Якщо є доповнення - пишіть коментарі! Удачі Вам 🙂